Dvě důležitá vítězství juniorů

• Článek k zápasu/turnaji

V Ledči nad Sázavou se o víkendu hrála další kolo juniorské Ligy Vysočiny. Z pozice trenéra si po delší době dovolím okomentovat utkání i další detaily z průběhu sezony v juniorské kategorii Hipposu.

Hippos Žďár n. S. – FBŠ Jihlava  5:4 (3:0, 0:1, 2:3)
Soupeř jeden z nejtěžších, co nás v lize mohou potkat. V prvním utkání sezony Hippos Jihlavě o gól podlehl. Nyní se Žďáru vydařil vstup do utkání a poté, co v první části své šance proměnil, vedl již 3:0. Základním úkolem bylo zejména pohlídat výběhy a střelbu hostujícího Tomáše Dibelky, který má podíl na polovině branek soupeře. To se v první třetině podařilo.
Ve druhé části se produktivita vytratila a naopak soupeř hrozil stále více. Skvěle chytající Křesťan měl již dost práce a přecejen jedna Dibelkova střela si za jeho záda cestu našla. Do třetí části šel ale Hippos stále s náskokem dvou branek. Cílem do poslední části bylo udržet na uzdě útočné výpady soupeře a opět nastartovat vlastní produktivitu.
Hned v úvodních vteřinách poslední části se pohnulo skóre na obou stranách. Nejprve Svoboda vrátil Hipposu tříbrankové vedení. Následně Jihlava opět snížila a nedovolila Hipposu získat potřebný klid. Navíc o tři minuty později přišel z hole Dibelky další zásah a bylo jasné, že tento hráč bude u míčku s přibývajícím časem stále častěji. Další branka padla až čtyři a půl minuty před koncem utkání. Hrubý našel z rohu hřiště Neubauera na brankovišti soupeře a Hippos znovu vedl o dva. Sekání žďárského hráče ocenili tři a půl minuty před koncem rozhodčí vyloučením. Vypadalo to, že Hippos oslabení zvládne, ale nakonec se Jihlava ze středu hřiště dokázala prosadit. Do konce zbývaly dvě minuty a Hippos se potřeboval dostat co nejdále od vlastní branky a podržet míček. Tuto práci zvládl výborně Tom Hrubý. Poslední jihlavský útok skončil opět vyloučením Hipposu, avšak do konce utkání zbývaly už jen dvě vteřiny. Hippos tak vedení udržel a Jihlavě oplatil úvodní prohru.

Branky: Svoboda 2, Neubauer, Pachl T., Lukeš, asistence: Pachl T. 2, Hrubý T.

Sklo Bohemia Světlá n. S. – Hippos Žďár n. S.  6:9 (4:3, 1:2, 1:4)
Druhé těžké utkání s domácím celkem mělo opět žďárskou sestavu dobře prověřit. Vstup do zápasu se jako v prvním případě vydařil Hipposu a po pěti minutách hry bylo na světě opět třígólové vedení. Světlá však nesložila zbraně a začala mocně dotahovat. Pár chyb v naší obraně znamenalo poměrně snadné srovnání skóre a ještě před první sirénou dokázala Světlá stav dokonce otočit na 4:3.

Nebylo to utkání, které bychom měli prohrát, proto bylo důležité připomínat klukům víru v naše schopnosti a trpělivě se znovu dostat do zápasu. Ještě v začátku druhé části se nám nedařilo, ovšem se srovnávací brankou Svobody se hra opět zvedla a po pár minutách poslal Hippos do znovu vedení Tomáš Pachl. Ani v této třetině však Hippos náskok neudržel a po druhé třetině byl stav 5:5.

V poslední části se dlouho čekalo na gól a Hippos začal mít postupně navrch. Zacloněná střela Martina Paseky z poloviny hřiště i jeho další přesný zásah o minutu později překlopily utkání definitivně na naši stranu. Třígólový náskok vystřelil Hipposu brzy Tomáš Pachl a v závěru utkání došlo ještě ke korekci skóre na obou stranách. Výsledkem však byla výhra Hipposu 9:6. Kromě střelců vynikl zejména příděl šesti nahrávek Toma Hrubého.

Branky: Lukeš 3, Paseka 2, Pachl T. 2, Macháček, Svoboda; asistence: Hrubý 6, Lukeš 2

Zhodnocení turnaje: "Deset hráčů v poli, odehráno na 3 obránce a 7 útočníků. Do obrany nasazeni zkušení hráči s výbornou střelou a důrazem v soubojích.  V útoku sedmička vysoce pohyblivých a technicky zdatných hráčů, kteří vynikali v kombinaci i backcheckingu. Důležité body a ukázka síly juniorské kategorie Hipposu. Všichni si vítězství náležitě užili."

Sestava na turnaji: Křesťan, Graňák – Paseka, Macháček, Kraus, Pachl T., Hrubý T., Lukeš, Neubauer, Boháček J., Zich, Svoboda

Sezona juniorů:

Tento turnaj jsme, stejně jako VŠECHNY dosavadní, absolvovali bez tří elitních hráčů, jež nastupují za mužský A-tým. Rovněž nemohli nastoupit momentálně náš nejlepší střelec Pavel Rous (avšak Pavlíka pochválíme za výbornou činnost mimo hru - jel totiž trénovat naše mladší žáky - a šetřil se na turnaj dorostenců Benjamins v neděli) i nemocný kapitán Filip Boháček, coby základní kámen obrany. To Jihlava měla na soupisce 8 z 9 nejproduktivnějších hráčů (bráno dle statistik), Hippos 5 z 9, navíc bez nejlepšího střelce. Ukázali jsme tak, že nejsme týmem jednoho či dvou hráčů, jako naši soupeři z uplynulého turnaje (Jihlava-jeden hráč podíl na 50% branek, Světlá-2 hráči podíl na 70% branek). Jsme úspěšní v osobních soubojích a i produktivní. Stejně jako v předešlých sezonách jsme nejméně vylučovaní.

Velice mne těší šíře našeho kádru a zároveň jeho vyrovnanost. Dobře to ilustrují i následující fakta. Sestava z uplynulého turnaje dokázala porazit Světlou n. S. i Jihlavu. Ovšem stejně bychom mohli do utkání nasadit i následující desítku JINÝCH hráčů:

Růžička – Hrubý M. Boháček F., Horváth, Ušák, Zeisel, Rous, Hromádka O., Krčál L., Pachl Z..
Kdo jména zná, dokáže si o síle obou zmíněných sestav udělat obrázek. Kdo nezná, nechť přijme pozvání na domácí utkání mužů, juniorů i dorostenců.